NEDEN TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALMALIYIM?

Yoğuşmalı ve tam yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşma, gaz halinde bulunan bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesidir.

Konvansiyonel kombilerde yanan doğalgazdan oluşan atık gaz ve beraberinde oluşan su buharı direkt bacadan dışarı çıkar. Yoğuşmalı kombilerde ise atık gaz sisteminin önüne eklenen ısı eşanjörü sayesinde gaz bacadan çıkmadan önce gazdaki su buharı ayrıştırılıp enerjiye dönüştürülerek yeniden kullanılır. Böylece doğalgaz kullanımında verim arttırılır aynı zamanda çevreye zararlı gaz salınımı azaltılır.

Verimliliği yüksek olan tam yoğuşmalı kombiler, maksimum tasarruf sağladığı için önemli bir yere sahiptir.

Neden tam yoğuşmalı kombi tercih etmeliyim?

Öncelikli olarak bilinmesi gereken, tam yoğuşmalı kombi ile daha az doğalgaz harcayarak daha çok ısınabileceğiniz. Bir örnekle anlatmak gerekirse; konvansiyonel kombide kullanılan doğalgazdan elde ettiğimiz ısının büyük bir kısmı bacadan dışarı atılır fakat yoğuşmalı kombide kullanılan teknolojiyle bu kayıp ortadan kaldırılır. Böylece mekânda daha az doğalgaz tüketerek daha çok ısınırsınız. İyi bir bina yalıtımı ile birlikte yeterli miktarda panel radyatörün olduğu doğru projelendirilmiş bir tesisat tüketimde yüzde 25-35 aralığında bir tasarruf yani faturalarında 3’te bir oranında düşüş sağlarsınız.

Tam yoğuşmalı kombilerde alev boyu ihtiyaca göre ayarlanarak, modülasyonlu bir şekilde çalışır. Bu kombilerde bulunan fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına göre yüksek yanma verimi elde edilirken, standart kombilere göre çok daha sessiz bir şekilde çalışır. Yoğuşmalı kombilerin bir diğer özelliği ise daha düşük emisyon değerleri ile çevreci olmalarıdır.

Yoğuşmalı kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?

Yoğuşmalı kombi tercih ederken kullanılacak alanın metrekaresi, seçeceğiniz ürünün kapasitesin belirlemek açısından öncelikli öneme sahiptir. Bunun ardından yoğuşmalı kombiden yeteri kadar verim alabilmek için planlanan tesisat ve petek miktarını kontrol etmelisiniz. Yoğuşmalı cihazlar yüksek teknolojiye sahip olduğundan güvenilir markalar tercih edilmeli, yıllık yaptırılması gereken bakımlar için güçlü bir servis ağı olmasına özen gösterilmelidir.

Ne kadar zamanda kâra geçebilirim?

Yoğuşmalı kombi, standart kombilere göre daha düşük gaz ve enerji tüketimi yapar. Bu kapsamda ilk yatırım maliyeti kullanıcılar için yüksek gelse de yoğuşmalı kombi, kullanırken tasarruf edeceğiniz cihazlar kategorisindedir. Kombinin kullanıldığı mekan ve binanın koşulları, bulunduğu bölgenin iklimi de süreye etki etse de tam yoğuşmalı kombi 2 ila 3 yıl içerisinde kendini amorti eder. Örneğin İstanbul’da bir hane 3 yılda amorti edebilirken Doğu illerinde bu süre 2 yıla kadar düşebiliyor. Bu süreden itibaren ise uzun ömürlü ve yüksek verimli tam yoğuşmalı kombiniz ile daha düşük doğalgaz faturaları ödeyerek cebinizi koruyabilirsiniz.

Hangi tip tesisatlarda kullanabilirim?

Yoğuşmalı kombiler her türlü tesisat yapısında kullanılabilir. Yerden ısıtma veya evlerde kullanmaya alışık olduğumuz radyatörlü sistemler ile çalışabilirler fakat yerden ısıtma düşük sıcaklıklarda çalıştığı için daha çok tasarruf etme imkanı sağlar.

Ne kadar alanı ısıtabilirim?

Türkiye şartlarında ve ısı yalıtımı yapılan normal daireler için genel olarak ısıtılabilecek alanlar şu şekilde hesaplanmıştır:
140 m²’ ye kadar 20.000 kcal/h
200 m²’ ye kadar 26.000 kcal/h
Bunun yanı sıra Baymak’ın 35.000 kcal/h değerlerine sahip iddialı ürünleri ise 400 m²’lik büyük daireler için de verimli bir ısıtma sağlamaktadır.

Kombilerin ekonomik ömrü ve garanti süresi ne kadardır?

Bir kombinin kullanım süresi ilgili kamu kurumlarının belirlediği süreye göre 15 yıldır. Tercih ettiğiniz firmaya göre kombi garanti süresi 2 yıl ve üzeri olarak değişiklik gösterebilmektedir.
Kombinin ömrünü uzun olması kadar performansının da ilk günkü gibi olması; aynı oranda tasarruf sağlaması, önemlidir. Bu nedenle kullanım koşullarına uymalı ve her yıl kış aylarından önce düzenli bakım yaptırmalısınız.

Baymak’ın tam yoğuşmalı kombi ailesinde hangi ürünler var?

Baymak’ın tam yoğuşmalı kombi ailesinde idee kombinin yanısıra Baymak Duotec ve Duotec Compact, Brötje Novadens ve Novadens Extra, Lambert LPY ve Dolcevita DPY modelleri bulunmaktadır. İlgili ürünlerin detaylı özelliklerini web sitemizde ürünlerimiz kısmından incelebilirsiniz.

Peki neden idee?

idee yoğuşmalı kombi alanında kullanıcı dostu tasarım, ileri teknoloji, yüksek performans, şık ve estetik kompakt tasarım ve fısıltı seviyesindeki sessiz çalışma özelliği ile tam da aradığınız kombi.
İleri teknolojiye sahip idee, %94 oranına varan verimiyle, sizleri yüksek doğalgaz faturalarından korurken, aynı zamanda yüzde 30 oranında tasarruf elde etmenizi sağlar. Uzun ömürlü ve dayanıklı döküm esanjörleri ile kolay kolay bozulmaz ve beklenmeyen maliyetler çıkarmaz. 3 yıl garanti süresi ile idee’ye güvenen Baymak az fatura, dayanıklı ürün, düşük servis maliyeti ile bu kış aylarında hem sizin hem de evinizin vazgeçilmezi olmaya aday.

idee’nin sıcak su konforundan bahseder misiniz?

Baymak idee hassas modülasyonu sayesinde gaz hava oranını en kaliteli şekilde ayarlayan kontrol ekipmanı ile evinizin her noktasında, istediğiniz an sıcak suya ulaşma konforunu sağlıyor. idee kombiler kapasitesine göre dakikada 12,1 litre ile 18,9 litre arasında konforlu sıcak su kullanılmasına imkan sağlar.

idee kombiler ne kadar yer kaplar?

Tipik bir kombiye kıyasla 72 litrelik hacmiyle oldukça küçük olan idee ile yerden tasarruf edebilirsiniz. Size ferah ve geniş bir yaşam alanı sunmak için tasarlanan idee, düşük ses seviyesi ile fısıltı düzeyinde çalışarak evinizin en sessiz üyesi olacak.

idee’yi hangi kontrol ekipmanlarıyla kullanabilirim?

İsteğe bağlı olarak oda termostatlarıyla da kullanılabilen idee, modülasyonlu kontrol cihazları ile hassas kontrol olanağı da sağlıyor. Bakım periyotlarınızı görebileceğiniz şekilde programlayabileceğiniz idee, modüler yapısı sayesinde ayrıntılarına ve parçalarına kolayca ulaşma imkânı sunuyor. Teknik özelliklerinin yanı sıra 26 kg ve 54 cm yüksekliğe sahip ultra kompakt yapısıyla öne çıkan idee, nakliyesinden montajına kadar da tüketiciye kolaylık sağlıyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.